Anasayfa  |   İletişim  | EN
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME
Duyuru Arşivi
UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Değerli hocalarım,

Bildiğiniz üzere Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının aldığı karar gereği Bahar yarıyılında eğitime, uzaktan eğitim yoluyla devam edilecektir. Bu kapsamda derslerin uzaktan eğitim yoluyla yürütülmesine dair süreçle ilgili bazı hususları sizlerle paylaşmak isteriz.

* Uzaktan eğitim sürecinde dersi verecek öğretim üyelerimizden online ders çerçevesinde beklentimiz:

  1. Dersin görüntü veya ses kaydını öğrencilerimize ulaştırması ve sisteme yüklemesi,
  2. Derse ilişkin dokümanları öğrencilerimize ulaştırması ve sisteme yüklemesidir. 

a. Dersin görüntü veya ses kaydını öğrencilerimize ulaştırmak için aşağıdaki üç yöntemden biri seçilebilir:

  1. Google Meet veya Zoom uygulamaları üzerinden haftalık ders programında belirtilen gün ve saatte online ders işlenmesi, bu canlı yayının kaydedilip E-DERS sistemine yüklenmesi
  2. Google Meet veya Zoom uygulamaları üzerinden öğrenci katılımı olmaksızın ders video kaydının yapılması ve bu kaydın en geç haftalık ders programında belirtilen gün ve saate kadar E-DERS sistemine yüklenmesi
  3. Ses, metin ve/veya görsel içerikli sunum (powerpoint) hazırlanması ve bu sunumun videoya dönüştürülüp en geç haftalık ders programında belirtilen gün ve saate kadar E-DERS sistemine yüklenmesi

Not 1: Dersin içeriğine bağlı olarak bu üç yöntem içinden, birden fazlası da kullanılabilir. Örneğin bir ders için E-DERS sistemine powerpoint sunusu eklenip ayrıca öğrencilerle Zoom veya Google Meet üzerinden soru-cevap şeklinde bir canlı yayın yapılabilir.

Not 2: Bu üç yöntem dışında Youtube üzerinden canlı yayın yapmak istediğini belirten hocalarımız olmuştur. Bu yolu tercih edecek hocalarımızın ilgili yayının video kaydını alıp E-DERS sistemine yüklemeleri gerekecektir.

Not 3: 2019-2020 akademik takvimimize göre 28 Mart-5 Nisan tarihleri arasındaki hafta vize haftası olarak planlanmıştır. Bu çerçevede vize haftası içerisine dâhil olan 30 Mart-5Nisan haftasında işlenecek dersler 6. haftanın dersi olarak planlanmalıdır. 7. haftanın dersi ise 10 Nisan’a kadar uygun bir zaman diliminde telafi dersi olarak işlenmelidir. Telafi dersi için de yukarıdaki üç yöntemden biri tercih edilebilir.

b. Derse ilişkin öğrencilere ulaştırılması beklenen dokümanlar kategorisinde ise şunlar yer alabilir (maddelerin biri, birkaçı veya hepsi sistem üzerinden paylaşılabilir):

  1. Öğretim üyelerinin hazırladığı ders notları (Powerpoint, Word, PDF şeklinde).
  2. Ders ile ilgili e-yayınlar (Makale, Bildiri, Kitap Bölümü /PDF veya Word).
  3. YÖK’ün web sayfasında yayınlanmış Uzaktan Eğitim Yayınları (Kitapların içerisinden ilgili bölümler seçilip PDF olarak E-DERS sisteminde ilgili haftanın altına yüklenebilir). https://yokdersleri.yok.gov.tr/
  4.  İnternet içerikleri (linkler duyuru olarak paylaşılabilir) vd.

* Dersler kapsamında, öğrencilerden sunum ve ödev istenebilir. Bu sunum ve ödevler öğrenciler tarafından üniversitemizin Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) veya çeşitli online platformlar (moodle, google classroom) üzerinden dersin öğretim üyesine gönderilebilir. Bunu belirlemek ve öğrencilerle iletişime geçerek duyurmak dersin öğretim üyesinin sorumluluğunda olacaktır.

* Öğretim üyelerimizin bu süreçte uzaktan eğitim yoluyla veremeyeceklerini beyan ettikleri uygulamalı dersler, oluşturulacak telafi programı ile dersin öğretim üyesi tarafından yaz aylarında işlenecektir.

* Staj ve sınavlar ile ilgili bilgilendirmeler süreç içerisinde ayrıca ilan edilecektir.

* Madde a’da belirtilen “Dersin görüntü veya ses kaydının öğrenciye ulaştırılmasına dair üç yöntem” ile ilgili kullanım bilgilendirmeleri aşağıda yer almaktadır. Derslerin uzaktan eğitim yoluyla tekrar başlayacağı 30 Mart 2020 Pazartesi gününe kadar ilgili programları inceleyebilir, belirtilen tarihte derslerinize başlamak için denemelerinizi yapabilir ve hangi yöntemi kullanacağınıza karar verip öğrencilerinize bilgi verebilirsiniz.

 

Hepinize Allah’tan sağlıklı ve güzel günler, verimli ve bereketli çalışmalar dilerim.

Prof. Dr. M. Fatih ANDI

Rektör


 

Öğretim Üyeleri İçin Tanıtım Doküman ve Videoları

Zoom ve Google Meet Programları İçin Alternatif Linkler
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi